Menu Close

Работно посещение в Рейкявик, Исландия

В периода 05-18 март 2023 год. се проведе второто работно посещение основна дейност на проекта „Нови умения за развитие” на Сдружение „Спешъл Олимпикс-Плевен” в гр. Рейкявик, Исландия. Партньор на нашата организация стана Association “Hofdi Horizon”. Преди заминаването на българския екип, беше разработена и обсъдена работната програма с координатора от страна на партньора – Johanna Ingvarsdoiir. Макар и регистрирана през последните години, организацията е развила изключително активна дейност, насочена към младите хора на местната общност. Столицата на Исландия е с население почти половината от жителите на цялата страна. Това е държава, която е твърде различна от всички Европейски страни, не само заради специфичния суров климат на този най-голям в света вулканичен остров, но и с едни от най-щастливите хора на нашия континент (Исландия заема трето място по индикатора „Колко щастливи се чувстват жителите на страните в Европа, статистика от Евростат).

Изумителни бяха социалните услуги за хората с ментални затруднения и физически увреждания, които наблюдавахме и в които работихме. Solheimar селище-център, създадено преди повече от 60 години, като център за деца с ментално изоставяне. Услугата е съхранила традицията за подкрепа, за развитие на потенциалите, за подкрепа и интегриране на хората, които самите те наричат „различните”. Тази приемственост не се отразява единствено чрез музейния комплект, а в целия дух, който витае в селището. Там са настанени на интернатен режим около 60 души с различни по степен и характеристика на интелектуалния дефицит хора над 18 години.  Престоят на ползвателите е различен – в зависимост от направлението от социалните служби и от желанието на всеки член на това странно, но толкова пъстро общество.

Основните дейности на тези хора са свързани с приложните изкуства. Изработват сувенирни художествени продукти от дърво, стъкло, восък, текстил, керамика, хартия и какво ли още не. Работилниците са профилирани съобразно спецификата на съответното изкуство, както и с възможностите на ползвателите. Техните произведения се продават не само в магазина на територията на селището, но и в магазинната мрежа на региона. Три поредни дни работихме с ползвателите на услугата. Изумително е, че те имат самочувствието и себеусещането на творци и наистина работят креативно и с творческия замах на художник.

Втората месторабота на екипа ни беше в Образователния център за хора с интелектуални затруднения, който се намира в центъра на столицата Рейкявик. В него повече от 60 възрастни хора (над 18 години) имат своите часове, по график да развиват творческите си дарби и да удовлетворяват интересите си, чрез изкуства: музикално, изобразително, кулинарно, театрално, фото и др. Те също се насочват от социалните служби, но имат списък от чакащи, защото въздействието от тази рехабилитационна работа е с огромно въздействие. Най-впечатляваща е телевизионната работа с тези хора, които имат свои тематични предавания в един от националните канали на телевизията и техни подкасти са печелени и национални награди за телевизионна журналистика.

Училището за деца с множествени интелектуални затруднения и физически увреждания. Запознахме се с постиженията въз основа на иновативност  на методите и подходите. В училището учат 130 ученика, а в образователния и терапевтичен процес носят отговорност 80 учители и 90 асистенти. Освен тях работят рехабилитатори в сферата на физическото развитие, музиката, приложните и сценични изкуства, музиката и изобразителното изкуство. Ежедневните занимания в училищния басейн, с подвижно дъно, с възможности за регулиране на дълбочината спрямо ръста и физическите увреждания на децата и всички кабинет по изкуства се водят от физио- и арт-терапевти. Видяхме приспособления за повдигане на деца с тежки физически увреждания, стаи с масажори, комплекс за изграждане на ботиво-социални умения, музикален кабинет, в който репетира ученическия хор и се помещава един специален, изработен от един от учителите инструмент „лодка-арфа”. В училището не работят психолози, поради това, че услугата психо-терапия е твърде скъпа в Исландия. Нашият екип беше подбран така, че в него участваха трима психолози. По време на 3-дневния си работен престой на територията на училището, те можаха да дадат общо 54 психологически консултации.

Следващите три дни, членовете на екипа ни работи в Центъра за младежи отпаднали от системата. Това е образователен център, който приобщава млади хора, които са напуснали училище, които са наркозависими, безработни или трудно приспособими в обществената среда. Подходът е – грижа, приобщаване, подкрепа. Центърът разполага с една обучителна зала, в която младите хора се подготвят за матурите, за връщане в образователната система или за изучаване на исландски език (от емигрантите) и  шест работилници, в които те овладяват професии и придобиват собствени финансови ресурси. Работилниците са за изработване на дървени палета, ковчези и др. дърводелски продукти, работилница за художествени занаяти, автомивка, цех за сглобяване на електроника, друг – за пакетиране, учебен действащ ресторант. Персоналът се състои от директор, секретар и 5 майстори. Местният бизнес е част партньорския кръг на центъра. В трите работни дни в този Център бяхме разпределени в учебния ресторант, ателието по приложни изкуства, в цеха за пакетиране и в образователната зала. Тук психолозите от нашата работна група предоставиха психологически консултации  на младите хора, които ползват услугите на Образователния център.

В останалите два дни посетихме общообразователно училище за деца на възраст от 6 до 16 години, в които учат и деца с увреден слух. Директорката на училището е единствения директор в Европа с увреден слух. Интеграцията се осъществява успешно с помощта на „преводачи” за жестомимичен превод. Големият процент деца, които нямат увреждания също изучават жестомимичния език, за да могат свободно да общуват със своите връстници с увреждане на слуха. В това училище наблюдавахме образователния процес, който е изграден на основата не на интерпретиране на информация, а на базата на креативността и евристиката, постигане с конкретни индивидуални и групови задачи и проекти.

Работата в центровете надгради знанията и уменията на членовете на българския екип, даде идеи за въвеждане на иновативни методи в процеса на работа с младите хора с интелектуални затруднения и мотивация за творческа и приобщаваща работа с тях.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *